Username: extranet\Anonymous
Roles:

Psoriáza: Všeobecný prehľad a základné fakty

Získajte informácie, ktoré potrebujete

Keď vám lekár diagnostikuje psoriázu po prvý raz, môže byť toho veľa, čo treba prijať. Na jednej strane to môže byť úľava, keď sa dozviete, že vaša choroba má názov, a že sa niečo dá spraviť. Na druhej strane si mnoho ľudí uvedomí, že táto úľava sa mieša s pocitmi šoku, strachu, neistoty a dokonca hnevu.

Každý má inú skúsenosť s psoriázou. Niekto má len tie najslabšie príznaky s príležitostnými miestami výskytu a svrbením, kým iní môžu mať závažnejšie telesné príznaky.


Ak máte psoriázu, nemusíte sa s tým iba zmieriť. Zistite čo najviac o tejto chorobe tak, aby ste získali informácie, ktoré potrebujete na najlepšie možné zvládnutie psoriázy.

Čo je psoriáza?

Psoriáza je ochorenie najčastejšie spojené s príliš rýchlym rastom kožných buniek. Chybné signály vychádzajúce z imunitného systému spôsobujú, že rast kožných buniek trvá skôr dni než týždne. Nadmerný rast kožných buniek vedie k miestam výskytu psoriázy (tzv. léziám). Tieto miesta výskytu psoriázy sa vyznačujú troma charakteristickými črtami: šupinatosťou, zhrubnutím a zápalom (začervením). Je dôležité podtknúť, že tento zrýchlený rast kožných buniek nemá nič spoločné s rakovinou.

Každý má inú skúsenosť s psoriázou. Niekto má len tie najslabšie príznaky s príležitostnými miestami výskytu a svrbením, kým iní môžu mať závažnejšie telesné príznaky.
Až 30 % ľudí, ktorí majú psoriázu, môžu mať na kĺboch aj psoriatickú artritídu. Ak si myslíte, že ju máte, povedzte to lekárovi a vysvetlite, prečo.

Koľko ľudí má psoriázu?

Psoriázu môže dostať každý. Je rovnomerne rozdelená medzi mužov a ženy a trpí ňou asi 2 – 3 % svetovej populácie.

Psoriázu môžete dostať kedykoľvek, no u väčšiny ľudí vzniká vo veku 20 – 30 rokov. Až 75 % prípadov psoriázy sa objaví pred dosiahnutím 40 rokov veku. Je však možné dostať ju aj v detstve aleboj v starobe.


Čo spôsobuje psoriázu?

Presná príčina psoriázy je ešte stále neznáma. Je to komplexné ochorenie s mnohými možnými príčinami, ktoré môžu byť genetické, imunologické, environmentálne (súvisiace s prostredím, v ktorom žijete) a psychologické. Tieto faktory menia spôsob funkcie kožných buniek, urýchľujú mieru produkcie a zbavovania sa kožných buniek.

Dôležitý je poznatok, že psoriáza nie je nákazlivá. Nikto ju na vás nepreniesol a nemôžete sa nakaziť dotykom, plávaním v tom istom bazéne, alebo intímnym stykom.