Psoriáza: Všeobecný prehľad a základné fakty

Získajte informácie, ktoré potrebujete

Keď vám lekár diagnostikuje psoriázu po prvý raz, môže to byť tažké prijať. Na jednej strane nachádzate úľavu v tom, že vaše zdravotné problémy sú už pomenované a niečo môžete začať robiť. Na druhej strane sa u veľa ľudí táto úľava mieša s pocitmi zdesenia, strachu, neistoty a dokonca aj hnevu.

Každý má inú skúsenosť s psoriázou. Niekto má len tie najslabšie príznaky s príležitostnými miestami výskytu a svrbením, kým iní môžu mať závažnejšie telesné príznaky.


Ak máte psoriázu, nemusíte sa s tým iba zmieriť. Zistite o nej čo najviac, aby ste mali všetky informácie, ktoré potrebujete na čo najlepšie zvládnutie psoriázy.

Čo je psoriáza?

Psoriáza je ochorenie najčastejšie spojené s príliš rýchlym rastom kožných buniek. Chybné signály vychádzajúce z imunitného systému spôsobujú, že rast kožných buniek trvá skôr dni než týždne. Nadmerný rast kožných buniek vedie k miestam výskytu psoriázy (tzv. léziám). Tieto miesta výskytu psoriázy sa vyznačujú troma charakteristickými črtami: šupinatosťou, zhrubnutím a zápalom (začervením). Je dôležité podtknúť, že tento zrýchlený rast kožných buniek nemá nič spoločné s rakovinou.

Každý má inú skúsenosť s psoriázou. Niekto má len tie najslabšie príznaky s príležitostnými miestami výskytu a svrbením, kým iní môžu mať závažnejšie telesné príznaky.
Až 30 % ľudí, ktorí majú psoriázu, môžu mať na kĺboch aj psoriatickú artritídu. Ak si myslíte, že ju máte, povedzte to lekárovi a vysvetlite, prečo.

Koľko ľudí má psoriázu?

Psoriázu môže dostať každý. Je rovnomerne rozdelená medzi mužov a ženy a trpí ňou asi 2 – 3 % svetovej populácie.

Psoriázu môžete dostať kedykoľvek, no u väčšiny ľudí vzniká vo veku 20 – 30 rokov. Až 75 % prípadov psoriázy sa objaví pred dosiahnutím 40 rokov veku. Je však možné dostať ju aj v detstve aleboj v starobe.

Koľko ľudí trpí týmto ochorením?

Psoriáza sa môže vyvinúť u kohokoľvek. Vyskytuje sa rovnako u mužov aj žien a postihuje cca 2-3 % celosvetovej populácie.
Psoriáza sa môže objaviť v akomkoľvek veku, väčšinou však vo veku 20-35 rokov. 75 % prípradov psoriázy je evidovaných u osob pred 40. rokom života. Choroba sa však môže objaviť v detstve aj starobe.

Čo spôsobuje psoriázu?

Presná príčina psoriázy je zatiaľ neznáma. Je to komplexné ochorenie s mnohými možnými príčinami, ktoré môžu byť genetické, imunologické, environmentálne (súvisiace s prostredím, v ktorom žijete) a psychologické. Tieto faktory menia fungovanie kožných buniek, urýchľujú ich produkciu a odumieranie.

Dôležité je vedieť, že psoriáza nie je nákazlivá. Od nikoho sa nemôžete nakaziť a ani ju na nikoho preniesť, či už dotykom, plávaním v tom istom bazéne, alebo intímnym stykom.

Majte vždy aktuálne informácie o psoriáze. Zaregistrujte sa a dostávajte spravodaj od QualityCare™