Ako vyhrať boj o sebadôveru

Spôsoby, ako sa lepšie cítiť

Podobne ako v prípade iných chorôb, ani psoriáza nie je nič, za čo by ste sa museli hanbiť, pocity hanby a rozpakov sú však stále časté. Je normálne, že pociťujete ostych vzhľadom na svoju kožu, dobrou správou však je, že existujú stratégie, ktoré môžete použiť ako pomôcku, aby ste si budovali sebadôveru, zbavili sa rozpakov a robili veci podľa svojich predstáv.

Veďte si denník nálad

Zapisujte si, kedy a prečo sa objavujú negatívne pocity, a tiež okolnosti alebo myšlienky s nimi spojené. Ak si všimnete nejaké modely, môžete prísť s riešeniami a určiť si reálne ciele.

Ak napr. susedove deti uprene pozerajú na vaše miesta zasiahnuté psoriázou, môžete si stanoviť cieľpriateľsky sa porozprávať s ich rodičmi o psoriáze, aby pochopili, o čo ide.

Oslavujte úspechy

Aj malé úspechy môžu znamenať veľký rozdiel pre vašu sebaistotu, je teda dôležité, aby ste ich ocenili. Každý deň si zapíšte dve alebo tri veci, ktoré ste dosiahli, nech sú akokoľvek malé.

Buďte svojím najlepším priateľom

Predstavte si, že sa rozprávate s dobrým priateľom. Akú radu by vám dal? Je pravdepodobné, že by vám pripomenul vaše dobré stránky a to, prečo vás má rád. Teraz si predstavte seba samého ako svojho vlastného najlepšieho priateľa a venujte si trochu láskavosti a súcitu.

Podobne ako v prípade iných chorôb, ani psoriáza nie je nič, za čo by ste sa museli hanbiť, pocity hanby a rozpakov sú však stále časté.Pozrite sa na vec inými očami

Keď sa nabudúce začnete znepokojovať, čo by si ľudia mohli myslieť alebo hovoriť, trochu sa v duchu vráťte späť a predstavte si, že sa na to dívate očami tretej osoby. Ak to budete robiť, často sa naučíte vidieť veci menej osobne.

Naučte sa mať radi samých seba

Každé ráno sa pozrite do zrkadla a pripomeňte si, že máte dokonalý úsmev, že ste milý človek, alebo že sa vám darí ľudí rozosmiať. Ak sa vám potom do hlavy neskôr vkradne negatívna myšlienka o vás samých, môžete si vedome pripomenúť mnohé svoje pozitívne stránky.

Získajte trochu pomoci od priateľov

Trávenie času s ľuďmi, ktorí vás majú radi, vám môže priniesť pocit ocenenia a pochopenia. Dokonca aj vtedy, keď nebudete cítiť potešenie z toho, že máte vyjsť von, môžu byť krátky telefonický hovor alebo 10 minút strávených čítaním starých narodeninových pozdravov, listov či e-mailov skvelou pripomienkou toho, čo si ľudia, ktorí sú pre vás dôležití, o vás naozaj myslia.

Stále sa učte

Zdokonaľovanie nových vedomostí, ako je výučba nového jazyka alebo hra na hudobný nástroj, môže robiť zázraky vo vašom sebahodnotení. Prípadne sa skúste venovať novému koníčku či športu alebo si nájsť iný spôsob, ako vyjadriť svoju tvorivosť.

Naučte sa prijať samých seba takých, akí naozaj ste

  • Niektorím ľuďom so psoriázou sa zdá, že je ťažké prijať to, ako ich pokožka vyzerá. Ak je to váš prípad, zamerajte sa na to, aby ste si každý deň pozerali 5 až 10 minút miesta postihnuté psoriázou. Skúste nebyť na seba príliš tvrdí! Naučte sa prijať a milovať samých seba. Robte to pravidelne a po čase sa môžete cítiť lepšie.

Majte vždy aktuálne informácie o psoriáze. Zaregistrujte sa a dostávajte spravodaj od QualityCare™