Prečo máte potrebu poškrabať sa

Znepokojujú vás pocity svrbenia? Nie ste sami.

Zo všetkých príznakov spojených so psoriázou je úplne najnepríjemnejším svrbenie. Až 80 % ľudí žijúcich s psoriázou tvrdí, že svrbenie je súčasťou ich ochorenia.

Svrbenie, známe aj ako pruritus, je pocit, ktorý spôsobuje temer neodolateľné nutkanie poškrabať sa. Môže ho spustiť mnoho príčin vrátane zápalových kožných chorôb alebo iného celkového ochorenia.

Keď sa koža zapáli, telo uvoľňuje množstvo chemikálií v koži, ktoré môžu spôsobovať svrbenie. Príčinou svrbenie kože môže byť aj jej vysušenie.

Keď si poškriabete poranenú kožu, znemožníte tým jej hojenie.Závažnosť môže byť rôzna

U ľudí s psoriázou sa rozsah svrbenia alebo podráždenia môže meniť až po závažný stav, v závislosti od toho, ako je pokožka zasiahnutá. U niekoho sa svrbenie týka jednej oblasti na koži, kým iní môžu mať zasiahnuté celé telo.

Podobne sa môže značne meniť rozsah svrbenia. Kým niektorí ľudia zaznamenajú len mierne svrbenie, iní hlásia závažné podráždenie, ktoré spôsobuje, že sa postihnutá osoba rozškriabe až do krvi.

Hoci poškrabanie môže priniesť dočasnú úľavu, faktom však je, že v skutočnosti sa koža zapáli ešte viac a na zasiahnutých plochách by sa mohli dokonca tvoriť lézie (rany). Toto by vám zasa mohlo pôsobiť ešte väčší stres z psoriázy a zhoršovať vaše príznaky.

Odolajte nutkaniu poškriabať sa

Škriabanie síce v skutočnosti nespôsobuje šírenie psoriázy, narušuje však hojenie. Keď si poškriabete poranenú kožu, znemožníte tým jej hojenie. Ak teda chcete, aby sa vaše príznaky zlepšili, je veľmi dôležité pokúsiť sa zmierniť podráždenie, ktoré vás vedie k poškriabaniu.

Ak vás nutkanie na poškriabanie trápi, určite si pohovorte o svojich obavách s lekárom, pričom mu vysvetlite, kde to svrbí, ako dlho svrbenie trvá, aké intenzívne je a čo v súčasnosti robíte, aby sa vám uľavilo.

Majte vždy aktuálne informácie o psoriáze. Zaregistrujte sa a dostávajte spravodaj od QualityCare™